🐈 V dubnu indie hry servírují akci napříč multiversem, temné pohádky a VR nástupce klasických lemmingů
Vítám vás u dubnového vydání Indie Kočky. Poslední dny jsem strávil s terraformačním puzzlerem Terra Nil na mobilu, kam hru uvedl Netflix, takže mám navíc radost, že jsem vlastně ušetřil a hru si nemusel pořídit na Steamu. Líbí se mi, jak je hra ještě rozvinutější než ukazovalo demo a zrovna zápolím s nasazováním korálu do mělkého moře, ale hrozně se mi to líbí.
Zároveň na konci měsíce také vyšlo Podzemní rozšíření do digitálních verzí Rootu, které do hry přidalo dvě nové frakce - krkavce a krtky, dvě nové mapy a ještě super důležitý advanced setup, který ovlivňuje výběr frakcí a jejich začátek tak, aby všichni hráči měli vyrovnanější start. V obou hrách trávím docela dost volného času a jestli rádi hrajete na svých mobilech nebo tabletech, obě vám doporučuju.
Co se týče dubnových her, tak tu mám jako vždy pár tycoonů i pár roguelitů. Dávám si teď předsevzetí, že do příštího vydání Indie Kočky zkusím tycoony a roguelity (a soulslike) úplně vypustit, ať neupadáme do stereotypu. Ze současné soupisky bych vypíchl velmi zajímavé, pohádkové Strayed Lights, prvotinu francouzského studia Embers… a teda výjimečně nejde o ani tycoon, ani roguelite.
Pokud se vám Indie Kočka líbí, udělá mi radost každé srdíčko a sdílení nebo lajk na sockách. A jestli se vám opravdu hodně líbí, tak mi můžete přispět na kafíčko přes Buy me a coffee 🐱❤️☕
Obnovte vodní ekosystém v Among Ripples
Jak se tak stále vezu na vlně Terra Nil, první hrou, kterou vám chci představit, je Among Ripples: Shallow Waters. Její vývoj sleduju od samotného začátku (ještě z dob Hrej) a moc se mi líbí, kam směřuje. V tomto eko tycoonu se budeme snažit nastolit životní rovnováhu v řekách a jezírkách, vysazovat vodní rostliny a přivádět pod hladinu různé živočichy. Najít balanc mezi populacemi různých ryb, které se mohou žrát navzájem, a zároveň zajistit, aby se jim ve vodě dobře žilo, bude naší hlavní starostí.
Among Ripples: Shallow Waters je rozvinutím konceptu, který vývojáři předvedli už před osmi lety ve hře Among Ripples a kterou si ostatně můžete zahrát zdarma na Steamu. Od prvních konceptů uplynulo už několik let a je hezké třeba na Facebooku hry sledovat její postupný vývoj a změny, které se v pravidelných updatech objevují. Do vydání jí ale ještě nějaký čas zbývá. Dočkat bychom se však měli už tento rok.
V Trinity Fusion nakopeme zadky rovnou ve 3 vesmírech
Jestli máte chuť na pořádnou akční rubačku a koncept multiversa vám ještě neleze krkem, připravte se 13. dubna na vstup roguelite Trinity Fusion do Early Accessu na Steamu. Ve hře budeme samozřejmě zachraňovat svět, tedy přesněji tři světy, jako tři verze jedné hrdinky. Každá verze má vlastní specifické schopnosti a k cíli povede cesta jen přes ovládnutí všech třech herních stylů.
Z traileru cítím silné Metroid vibes. Vypadá to parádně rychle a plynule a jsem zvědavý, jestli se z Trinity Fusion nestane takový nový Dead Cells… Uvidíme!
V Early Accessu hra zůstane minimálně rok, takže do finální v1.0 máme ještě nějaký ten čas, ale ohlasy lidí na hratelné ukázky z amerických conů jsou poměrně nadšené a zřejmě by byla chyba hru ignorovat. Na Steamu si ji můžete dát do wishlistu už teď.
Další návykovka na obzoru! Ravenswatch vypadá úchvatně
Předchozí hra lidí z Passtech, Curse of the Dead Gods měla trochu smůlu v tom, že ji na poli roguelite her zastínil mainstreamový miláček Hades. Curse přitom bylo fakt povedený, menší weby a influenceři ji řadili mezi své GOTY 2021 a vím alespoň o jednom človekovi, který mu propadl na základě mého coronavirového streamu.
Passtech se nyní vrací s Ravenswatch, ve kterém se pouští do temného převyprávění pohádek a kromě brilantně zvládnuté akce nabídnou i co-op až pro čtyři hráče.
Ve hře se chopíme jedné z pohádkových postav - červené karkulky Scarlet, Sněžné královny, Aladdina nebo třeba Beowulfa - a vydáme se do temného fantasy světa, kterého sužuje zlo v podobě příšer a samozřejmě mocných bossů, které budeme muset pořádně ztrestat.
Už 6. dubna Ravenswatch vstoupí do předběžného přístupu na Steamu a příští rok by se měl ukázat i na ostatních platformách. Já doufám, že bude podporovat couch co-op a už teď se těším na to, jaké další postavy se ve hře ještě ukážou.
Pohádkové Strayed Lights připomíná 3D Oriho
Nakonec 25. dubna vyjde pohádková akční hra Strayed Lights, ve které se stáváme světýlkem ve světě, kde žijí bytosti světla a stínů. S nimi se setkáme v rychlých soubojích, při kterých parýrováním a úhyby čerpáme energii, kterou pak využijeme v ultra silných útocích.
Strayed Lights slibují i velké bossfighty, které v traileru vypadají fakt epesně, a vývoj postavy, nabírání nových schopností a růst z malého světýlka až po mýtickou entitu světla a tmy. Informace o hře jsou poměrně skoupé - z těch zajímavějších je soundtrack od Austina Wintoryho, kterého poznáte z her Journey, Abzu a The Banner Saga. Všechny tři soundtracky patří k mým oblíbeným, takže se těším, co nového Wintory složil tentokrát.
Strayed Lights vypadají fakt zajímavě. Trochu mi vizuálně připomínají Oriho, ale podle tagů na Steamu to vypadá, že hra bude víc soulslike a méně metroidvania. Hra vychází na PC, Xboxu, PlayStationu a Switchi, ale na Steamu si už teď můžete zahrát demo.
Tycoon naprosto všeho, to je Masterplan Tycoon
Jedna z her, co mi naschvál vyšla po vydání březnové Indie Kočky, je minimalistický Masterplan Tycoon, ve kterém budeme plánovat logistické procesy a vytvářet největší výdělečný systém, ze kterému by se zatočila hlava i CEO Nestlé.
Podobně jako třeba Mini Metro, i Masterplan Tycoon vyměnil grafickou simulaci světa za krabičky, ikonky a spojovníky, takže místo autíček a vláčků mezi farmami a továrnami budete celou dobu koukat na linky, kuličky, boxíky, sloupce a progress bary.
Ve hře na vás čeká kampaň plná misí, které vás provedou od samotných základů až po těžké překážky, které prověří efektivitu vašeho plánování. Za zhruba 10 hodin budete mít hotovo, ale s tím, že hra nestojí ani 10 eur, to je myslím slušné. Tady je odkaz na Steam.
Tin Hearts posouvá mechanické lemmingy do nové generace (a VR)
Kdo by neznal klasické Lemmingy, zelenovlasé trpaslíky se sebevražednými sklony. Obrodu devadesátkového puzzlíku s bezduchými tvorečky nabídne hra Tin Hearts, která vyjde už 20. dubna. Ve hře budeme pomáhat průvodu mechanických vojáčků, aby se dostali přes různé nástrahy velké továrny na hračky až do svého cíle. Pomocí kanónů budeme otevírat nové cesty, přes bubínek vyskočíme výše a s nafouknutým balónem třeba překonáme cestu mezi dvěma stoly. A když zrovna něco nevyjde, můžeme převinout čas zpět a zkusit obejít překážku jinak.
Tin Hearts přijde s více než 40 roztomilými úrovněmi, ve kterých budeme nejen sledovat své svěřence, ale také můžeme odhalit příběh geniálního výrobce hraček a jeho rodiny. Tím hlavním samozřejmě ale budou hlavolamy, na jejichž řešení budeme muset přijít pomocí všeho, co v hračkárně najdeme.
A je ještě třeba zmínit, že pokud se vám doma válí VR helma, budete se moci do Tin Hearts ponořit o něco víc a osobně dohlédnout, jak se to vojáčkům štrajdá. A to nejenom na PlayStationu, ale i na Steamu!
Benedicta Foxe Xboxu hodně závidím
Akční plošinovka The Last Case of Benedict Fox mě zaujala už loni v létě na předváděčce Xboxu, kde mě upoutal nejen název, ale taky, jak parádně hra vypadá. A nebyl jsem sám. Na Gamescomu vyhrála ocenění nejočekávanější Xboxové hry.
Ve hře budeme hrát za detektiva Benedicta Foxe, který své tělo sdílí s démonem, díky kterému může prozkoumávat mysl nedávno zemřelých lidí a získat z nich tak cenné informace vedoucí k řešení případu. Snad s jeho pomocí tak rozluští záhadu vraždy manželského páru a zmizení jejich potomka.
Temná atmosféra začátku 20. století, hororový level design a důraz na boj s démony, to všechno se mi na hře hrozně líbí. A nic dalšího si o ní nechci zjišťovat, ať jsem potom při hraní hezky překvapený. The Last Case of Benedict Fox vychází 27. dubna na PC a Xboxu.
Cart Life se vrátí… ale kdy?
Možná si také vzpomínáte, že v jednu chvíli, někdy po vydání Papers, Please, se roztrhl pytel se hrama, které začlenily lidskou empatii do základních herních mechanismů. Cart Life byla jedna z nich. Dokonce vyhrála na IGF tři ceny, včetně té hlavní, ale pak se po ní slehla zem. Příběh o jejím tvůrci, Richardovi Hefmeierovi, a o tom, proč zmizela a proč se teď zase vrací, je super napsaný v tomto článku na Wired.
Ve hře hrajeme za tři různé lidi: ukrajinského imigranta, rozvedenou matku a smolaře s velkými sny, kteří se snaží přežít a vydělat si na živobytí se svým malým stánkem. Musíme zajistit, že máme veškerá oprávnění na uliční prodej, že je náš vozík naplněný novinami, kávou a bagely a že dokážeme almužnu využít nejen k nákupu surovin na další dny, ale i k pokrytí životních výdajů.
Zlý jazykové budou tvrdit, že to je misery porn, ale podle mě je to podobně jako This War of Mine vlastně spíš hope porn. Nesmíme se vzdát naděje, že se život zlepší, protože co jiného by nám pak zbývalo. A u her máme alespoň tu jistotu, že na nás čeká šťastný konec.
Datum vydání Cart Lifu je zatím velká neznámá. Na Steamu svítí tento rok, ale mám tušení, že na něj nebudeme muset čekat moc dlouho. Prozatím je to další položka do wishlistu.
To je z dubnové Indie Kočky vše. Herní nadílka to je vskutku pořádná a o Velikonocích určitě bude do čeho se zakousnout… A nejen do beránka 😺 Je mi jasné, že jsem určitě nějakou pecku opomenul, ale v nejhorším případě se k ní vrátím zase v květnu. Do té doby, tradičně, čau a mňau! 🐈