Vítejte u březnové Indie Kočky. Tenhle měsíc to vypadá na opravdu slušnou úrodu indie titulů, včetně několika, na které dychtivě čekám už od jejich oznámení. Kromě eko stavitelského puzzlu Terra NIL taky konečně vyjde lovecraftovské rybaření DREDGE a já tyhle příšernosti z moře mám hodně rád. Nakonec dojde i na Independent Games Festival, na kterém rovnou ve dvou kategoriích usiluje o cenu i jedna česká nezávislá hra!
Březnových her je docela dost, takže tentokrát nemám nic z nějakých pecek, které se ještě objevily v únoru, ale jestli máte nějaký tip, tak komentáře jsou samozřejmě otevřené 😸 Víc asi není třeba dodat, tak pojďme na první indie tip.
Soulsovka Bleak Faith: Forsaken míchá temné sci-fi a fantasy
Čtyři roky po mírně úspěšné kampani na Kickstarteru vychází hororové akční RPG s - upřímně pěkně blbým - názvem Bleak Faith: Forsaken. Dílo tří zapálených vývojářů už nějakou dobu běží v uzavřené betě a zažilo alespoň jedno několikaměsíční odložení, takže 10. března bychom měli dostat hru vyladěnou na základě feedbacku od testerů. Ovšem se jí musí ale nechat, že v traileru vypadá fenomenálně.
Bleak Faith: Forsaken míchá cyberpunk a temnou fantasy do zajímavého mixu mechanických strojů a rytířů. Vývojáři říkají, že hra zabere na dohrání víc než 30 hodin a náročná soulsovka s parádní atmoškou si vždycky své fanoušky najde, takže se fakt nebojím, že by březen v tomhle žánru patřil jen vycházejícímu Wo Long: Fallen Dynasty.
Bleak Faith: Forsaken vyjde zatím jen na PC, a to na Steamu a GOGu.
Ekosystém napravíme v terraformační Terra Nil
Jedno z nejpříjemnějších překvapení pro mě bylo oznámení data vydání Terra Nil, terraformačního stavitelského puzzlu, který konečně vyjde 28. března. A vyjde nejen na PC, ale také prostřednictvím Netflixu na mobilech pro všechny uživatele s účtem. To je prostě paráda!
Ve hře přeměníme pustou krajinu v oblast, ve které bují život pomocí taktického čištění půdy a vody, sázení stromů a luk, a vytváření podmínek pro návrat rostlin a zvířat do vzkvétající přírody. Nakonec pak všechny budovy recyklujeme a oblast opustíme téměř nedotčenou.
Terra Nil má na Steamu pořád hratelné demo, které ukazuje hlavní mechanismy, ale podle traileru na nás toho čeká mnohem víc. A já se už nemůžu dočkat!
Stavitelské Pan’orama je esence soothe-core
Na Pan’orama se asi nelze podívat a nevidět jasnou inspiraci v mega úspěšném Dorfromantik, nicméně vývojáři ze studia Chicken Launcher chtějí svojí hrou jít ještě dál. Dál k vyklidněnému stavění si, které nekazí žádné řeky a železnice. Navíc zde ani tolik nezáleží na natočení hexagonů - stačí jen aby byly položené ve správném sousedství. Stromy ke stromům, pole k polím - čím víc jich je pohromadě, tím větší pak jsou výsledné lesy, města, hory a další.
Cílem hry je stavět budovy - čtyřhexagonové oblasti, které chtějí na každé pozici určitý typ políčka. Když se vám to podaří postavit, budete mít ve své zemičce hezký monument. Abyste ale nejdřív dostali “licenci” na stavbu budovy, musíte plnit malé úkolíčky, což znamená třeba mít pohromadě 4 lesy.
Opravdu to není nic složitého, ale je to krásný chill, který určitě osloví všechny, co si rádi u her hezky odpočinou. Na Steamu má Pan’orama hratelné demo a vyjde 28. března.
MiLE HiGH TAXi míchá Crazy Taxi a Pátý element
Herní vývojář Cassius John-Adams si vzal inspiraci z filmu Pátý element, konkrétně z momentu, kdy Corben Dallas potká Leeloo zatímco létá se svým taxíkem po futuristickém městě, a řekl si, proč z právě tohohle neudělat hru. A proč ne rovnou takové Crazy Taxi z 24. století.
Stejně jako v jeho herní předloze, i v MiLE HiGH TAXi budeme převážet ukecané a často šílené cestující z místa na místo v co nejkratším čase pro získání co největšího bonusu. Jenže vertikálně členité město skrývá nástrahy na zuřivé taxikáře a proplést se mezi padesátipatrovými budovami nebude žádná hračka.
MiLE HiGH TAXi by mohlo podrbat stejné místečko, jako ty staré, návykové automaty se šíleným taxikářem. Arkádové hry už sice nejsou úplně v módě, ale věřím, že šílené taxikaření za těch několik let nemohlo zas tak zestárnout, aby nás to nebavilo ani v roce 2023. Na Steamu hra vyjde už 14. března.
Karty a závody spojí v jedno Death Roads: Tournament
Automobilové závody na život a na smrt si asi málokdo dokáže představit v podobě tahových karetních soubojů, ale Death Roads: Tournament už brzo dokáže, že všechno jde, když se chce. Deckbuildingové hry jsou prostě v módě, tak proč je nenaroubovat i na adrenalinové závody ve stylu Šíleného Maxe.
Obsah balíčku karet, které můžete v bitvách používat, se odvíjí od výbavy vašeho vražedného vozidla, ale i od jeho řidiče. V bojích se pak manévrováním a zrychlováním či zpomalováním stavíte do pozic, odkud lze optimálně využívat karty z balíčku ke zničení nepřátel.
A protože se jedná o roguelike, na výhru celého závodu máte jeden život a ještě si vybíráte cestu krajinou, která vám umožní tu nasbírat suroviny, tu svoji káru opravit.
Pokud stále ještě nepociťujete roguelikovou únavu Death Roads: Tournament by vám svoji nekonečnou hratelností mohlo naplnit několik (desítek) hodin života. Mix uvážlivého plánování, destruktivní akce a nebezpečné rychlosti by nemuselo dopadnout vůbec zle… A dokonce ke hře vyšla i deskovka ze stejného světa Death Roads: All Stars.
Jestli to všechno karetním závodům vyjde i na počítači, se dozvíme 28. března, kdy Death Roads: Tournament vejde do Early Accessu na Steamu.
Co se skrývá pod hladinou ve hře DREDGE?
Že v DREDGE nepůjde o klasický simulátor rybaření, to je jasné jak facka. Přesněji facka od oslizlé hlubinné chobotnice. Jako kapitán malé lodičky budeme plout mezi osamocenými ostrůvky, chytat ryby a jinou vodní havěť a prodávat ji hladovým lidem v přístavech. Budeme plnit jejich questy, vytahovat pro ně ze dna ztracené předměty a postupně se dozvíme víc o historii každého ostrůvku a celé oblasti.
Zpočátku obchodní simulátor by měl postupem času nabrat trochu zlověstných tónů. Možná se to nezdá, ale takové rybaření s sebou nese jistá nebezpečí. Od mělčin a ostrých útesů až po šupinaté věci skrývající se v mlze a pod hladinou.
Dost mi to připomíná takové možná méně ukecané Sunless Sea. Rozkrývání připraveného tajemství, získávání podivných schopností a postupné vylepšování bárky na mě fungovalo tehdy a tuším, že to zafunguje i v DREDGE. Bohužel, dostupné gameplay ukázky většinou nepřesahují 20 minut a zabývají se hlavně tou “každodenní” stránkou rybaření - chytání ryb a jejich prodej, vylepšení lodičky a cestování zase o kus dál. Jestli skutečně bude DREDGE víc než jen to a dojde i na nějaký pořádný podmořský horor, se dozvíme až na samotném konci měsíce. Hra totiž vychází na počítače a konzole až 30. března.
Ochraňte holčičku v malém JRPG Meg’s Monster
Zajímavý twist na pokémoní souboje nabízí hra Meg’s Monster. V ní se stáváme příšerným Royem, který musí pomoc malé holčičce Meg najít maminku a přitom ji ochránit před útoky jiných příšer.
Takže jako “hrdina” s doslova 99,999 HP se vydáme na několikahodinovou cestou skrz svět příšer, z nichž některé jsou zlé, jiné ale vcelku přátelské. A některé zcela vůbec nejsou příšery. Když pak dojde na souboje, je třeba kombinovat Royovy útoky s bráněním a rozveselováním Meg pomocí různých hraček. Když se totiž Meg příliš vyděsí, rozbrečí se a její slzy zapříčiní konec světa…
Meg’s Monster má podobné vibes jako kultovní Undertale, a z prvních reakcí prý dokáže pořádně chytnout za srdíčko. Nižší cena na obou platformách z toho dělá poměrně snadnou koupi, jestli se chcete při hraní trochu rozněžnit. Jestli vám to přijde lákavé - a nikoho soudit nebudu - tak upalujte do obchodů. Meg’s Monster vyšlo 2. března na Switchi a Steamu.
Storyteller vás nechá sestavit (a pokazit) klasické příběhy
Příběhový puzzle Storyteller byl ve vývoji už od roku 2009 a o tři roky později dokonce jeho prorotyp vyhrál cenu Nuovo na Independent Games Festivalu. To je takový ten festival, na kterém ceny vyhrávají hry, které pak na několik let zmizí, aby se opět objevily v celé parádě a našly si fanoušky mezi širokou veřejností. Neplatí to samozřejmě vždy, ale napadají mě Outer Wilds nebo Gorogoa, které si přesně tímto procesem prošly… Nicméně, teď je rok 2023 a po krátkých 11 letech konečně vychází Storyteller.
V této hře dostaneme za úkol vkládat postavy do komiksových okének tak, abychom dosáhly kýženého konce. Kombinace osob pak má ale vliv na následující okénka a výsledek akcí v nich. Takže s myšlenkou na předem daný cíl je na nás, abychom vymysleli správný průběh příběhu.
Vlastně mi to dost připomíná už zmiňovanou Gorogou. Snad jen místo lyrického příběhu o hledání smyslu života si zde budeme hrát s různým legračním řešením hlavolamů a vyblbneme se při skládání možného příběhu o vyléčení vampirismu nebo tragické lásky. A to taky nezní špatně.
Storyteller vyjde na Switchi a Steamu 23. března
Independent Games Festival proběhne 20. až 24 března
A díky Storytellerovi mám oslí můstek březnovou Indie Kočku zakončit pozváním na sledování IGF, které vždy ocení nejzajímavější indie hry za poslední rok a naznačí, které tituly má cenu do budoucna sledovat.
Mezi nominovanými tituly v různých kategoriích se objevuje spousta her z posledních Indie Koček. Jmenovitě Tunic, Against the Storm, Citizen Sleeper, Neon White a Norco. Kupodivu chybí Vampire Survivors… Asi snub kvůli mainstreamovým médiím, které z něj před pár měsíci dělaly ne-li hru roku.
Nicméně i my Češi máme jednoho vyslance mezi kandidáty na ocenění za Excellence in Visual Arts a na cenu Nuovo, která se uděluje hrám, co porotu přimějí jinak uvažovat nad hrami jako nad médiem - to je prosím oficiální popis a když se podíváte na nominované hry, tak to určitě pochopíte. Hra Afterglitch od Vladimíra Kudělky (tvůrce surrealistického a taktéž vizuálně unikátního Rememoried) opět ukazuje, že Vladimír své one-man studio Hangonit používá k umělecké expresi v interaktivním médiu a snad ho opět nezbrzdí ta všetečná hratelnostní stránka her.
Nicméně Vladimírovi držím palce a přeju úspěch v docela zvláštní konkurenci. Proč je ve visual arts kategorii zrovna Potionomics a NAIAD je jen honorable mention… To nepochopím. 🤷
Březnový indie nákyp je teda na talíři a snad vám zachutná. Já mám z minulého měsíce ještě poměrně dost restů - nějak se mi na konzoli sešly God of War: Ragnarok, The Last of Us Part II a Destiny 2: Lightfall… Nejsou to zrovna indie hry, ale snad se mi je podaří si je pořádně vychutnat, než se na konci měsíce sesypou všechny tyhle chystané nezávislé dobroty. Tak v dubnu zase čau a mňau! 🐈