🐈 V prosinci se zahřejeme s Babou Jagou i vykuleným low-poly kivi
Indie Kočku poprvé od revivalu doprovází video! Napadlo mě představit jednu z hru z prosincového výběru i na YouTube a asi není lepší kandidát než roguelite city builder Against the Storm, který si kvůli své unikátní kombinaci dvou žánrů zaslouží ukázat v pohybu.
Kromě toho jsem ještě vyštrachal pár zajímavých her z listopadu, které si můžete zahrát už teď, a samozřejmě pár titulů, které se objeví v následujících dnech. Jestli bych měl teď vybrat tu nejzajímavější, pak je to retro plošinovka Super Kiwi 64. PSX/N64 estetika tu prostě bude zastoupená každý měsíc!
Nakonec ještě připomenu, že Indie Kočka není jen tady na webu, ale je i newsletter, který si můžete nechat posílat e-mailem každý měsíc. Stačí kliknout níže 😺
Against the Storm míchá žánry do návykového temného fantasy city builderu
Už jen ta kombinace roguelite a city builderu je sama o sobě zajímavá. Against the Storm na mě vykukovalo v uzavřené betě už několik měsíců, ale od začátku listopadu je konečně ve veřejném early accessu a ve volných chvílích jsem se do něj už pustil.
Ve hře stavíme menší osady v nebezpečném lese a plníme úkoly své královny dřív, než jí dojde trpělivost. Jakmile je osada hotová, přesouváme se jinam a stavíme zase od začátku. Nicméně, během hry se nám zpřístupňují nové budovy, které si pak v jednotlivých runech můžeme odemknout a v nové osadě postavit. Po několika runech pak přijde ničivá bouře, která všechny osady smete a můžeme začít zase od začátku, ovšem už se všemi zpřístupněnými bonusy.
Against the Storm se daří i v early accessu udržet tu návykovou smyčku typickou pro roguelity a zároveň drbe to místečko, které mají milovníci stavitelských strategií rádi. V každé osadě máme k dispozici jiné budovy, které nás nutí hrát trochu jinak a vymýšlet jiné výrobní řetězce k dosažení daných úkolů. Pokud vás zajímá víc, mrkněte na moje video tady pod textem.
Česká středověká strategie Lords & Villeins je konečně hotová!
Parádní komplexní budovatelskou strategii, ve které máme na starosti rozvoj středověkého panství, Lords & Villeins by šlo přirovnat ke špičkám žánru simulátoru kolonií jako je Rimworld. Místo vesmírných kolonistů se ale staráme o vesničany, šlechtice a klérus, rozšiřujeme vesnici, stavíme obydlí, farmy a kláštery, zakládáme první průmyslové řetězce a budujeme tržní ekonomiku.
Svěřence nemáme pod přímou kontrolou, ale musíme jim zajistit spokojený a hlavně produktivní život. Oni pak zase navazují vztahy, zakládají rody, zlepšují se v dovednostech a posouvají příběh panství k lepším zítřkům.
Lords & Villeins jdou dost do hloubky co se týká simulace ekonomiky i společnosti, tak jak se to v žánru colony simů sluší a patří. Verze 1.0 obsahuje spoustu věcí, který navrhla komunita kolem hry během early accessu, včetně proměnlivé roční doby, domácích mazlíčků nebo nemoci a kriminalitu. Ale pokud by na vás byly některé prvky moc složité, můžete si je nastavit či vypnout v rozvinutém nastavení obtížnosti.
Jen v Inkulinati se proti sobě postaví zadnice s trumpetou a králíka s mečem
Ve středověku ještě chvíli zůstaneme. V zimě vyjde válečná strategie Inkulinati, která si bere na paškál středověké memy z ilustrovaných manuskriptů a nechá nás vytvořit si vojenskou jednotku z nejbizarnějších výtvorů prastarých bestiářů. Je docela veselé, že takhle teda v jednu chvíli vyjde vedle Pentimenta druhá hra se stejnou estetikou, ale místo příběhového RPG si spíše představte veselou taktickou tahovku.
V bitvách pak budeme využívat silné stránky svých jednotek, používat statusové buffy a debuffy, vymýšlet optimální postavení bojovníků na 2D bojišti a jak co nejlépe užít unikátní schopnosti inkulinátího vůdce celé naší party.
Oficiální popis hry láká na “Osly, kteří hrají svými zadky na trumpety, kočky-biskupy zdolávající kacíře modlitbami, těžké a smrtící šneky pojídající jednotky za živa a další” a to zní prostě jako něco, co si budeme chtít zahrát. Navíc když poslední trailer zmiňuje featuring Hildegardy von Blingin’, která na YouTube dělá bardcorové covery moderních písniček, tak to zní jako jasná koupě.
Staňte se Babou Jagou v akční adventuře Blacktail
Akční adventury nejsou mezi indie hrami nejpopulárnější žánr, a proto je skvělé vidět, když se nějaká taková objeví. Už 15. prosince vyjde hra Blacktail, která bude vyprávět příběh mladé lučištnice obviněné z čarodějnictví a vyhnané z civilizace do lesa, ve kterém se setká s duchy a příšerami ze slovanských pohádek.
S některými budeme bojovat (lukostřelecky a za pomoci magie), s jinými si i popovídáme a učiníme volby, které budou mít vliv na vývoj Jagina charakteru. Budeme hodnou čarodějnicí, nebo naopak pořádně zlomyslnou?
Trailer vypadá parádně a myslím, že v něm vidíme i náznak chaloupky na kuří nožce. Rozhodně bude už za dva týdny zajímavé vidět, jak si Blacktail mezi hráči povede. Vyjde na PC, PS i Xboxech.
Super Kiwi 64 je old-schoolovka pro fajnšmekry
Vývojář Siactro ve svých hrách opakovaně vychází z estetiky a hratelnosti 3D plošinovek z pozdních 90 let. Super Kiwi 64, které vychází 2. prosince, je jeho už čtvrtý titul v řadě, který PSX a N64 éru úspěšně emuluje… Alespoň, tak to z traileru na hru se spěchajícím kivi působí.
Siactrovy minitituly Toree 3D a Toree 2 mají mezi fanoušky žánru dost slušné ohlasy a Super Kiwi 64 vypadá, že půjde ještě dál, co se velikosti a “technologického pokroku” týče. Ve hře na nás čeká osm kompaktních světů plných tajemství k odhalení a collectiblů k sesbírání, plošinek k přeskákání a nepřátel k poklování. Navíc hrát za kivi je parádní, jak už dokázala multiplayerovka Key We, takže tohle vypadá na skvělý způsob, jak načnout vánoční sezónu.
Super Kiwi 64 vyjde na Steamu a Switchi a bude stát okolo 3 eur.
Pohádkové RPG Kynseed se inspiruje sérií Fable
Dva vývojáři z Lionheart Studios si před čtyřmi roky založili vlastní studio PixelCount a vydali se na Kickstarter s vidinou life sim RPG, ve kterém by všechny postavy stárly. Hra by kombinovala prvky Fable, staré Ultimy i novějšího Stardew Valley. Na to hráči slyšeli a Kynseed se povedlo úspěšně zafinancovat. Nyní titul oslavil 4. rok v early accessu a 6. prosince konečně vyjde ve verzi 1.0.
Ve hře můžeme dělat klasické life sim věci, jako je starat se o farmu, provozovat řemeslo, navazovat vztahy s vesničany, založit rodinu, prozkoumávat dungeony a bojovat s příšerami. Místní svět má svoji historii i folklór, božstva, svátky a tradice, kterých se během života našeho avatara můžeme věnovat. A po jeho smrti s chopíme potomka a pokračujeme v budování rodinné linie dál.
Kynseed rozhodně působí velmi cozy, jeho reputace taky není vůbec špatná a fanouškům žánru pravděpodobně bude po chuti. Navíc mají vývojáři plány na rozšiřování hry i po vydání verze 1.0, takže by to mohl být parádní herní tip minimálně do vánoční Steamové výprodeje.
Strašidelný Paper Cut Mansion je herní rozpohybovaná vystřihovánka
Paper Cut Mansion mi strašně moc připomíná fantastické Tearaway, ale místo 3D plošinovky se jedná o hororový rogulite dungeon crawler. V roli detektiva Tobyho budeme prozkoumávat strašidelný dům a jeho tajemství, sbírat důkazy a snažit se přežít nástrahy, které na nás v něm i jeho okolí číhají.
Výčet fíčur obsahuje všechno, co typický roguelite dungeon crawler nabízí - různé herní styly, odemykání schopností, atd atd. Nejzajímavěji ale zní další dimenze, do kterých se můžeme dostat přes portály v levelech. Ty nás dostanou do těch samých… ale ne totožných místností, kde čekají nové překážky. Vždy začneme v NeoCortex dimenzi, která funguje jako taková úniková místnost s hlavolamy a pastmi. Přes ní se můžeme dostat do ohnivé Reptilian Complex dimenze plné příšer, nebo Limbic System dimenze, kde je zase velká zima a musíme hledat způsoby, jak a kde se zahřát.
Podle toho, jak nám hraní Paper Cut Mansion půjde, můžeme dosáhnout jednoho z 27 různých konců, což teda taky úplně vybízí k opakovanému hraní. Na Steamu můžete najít demo a vyzkoušet si, jak se tenhle papírový výtvor hraje.
Jedna barva stačí na dobrodružství v Astronite
Indie metroidvanie Astronite je dílem jediného vývojáře, jenž vsadil na 1-bitovou estetiku… a musím přiznat, že jeho hra vypadá rozhodně dost unikátně. Jako vesmírný dobrodruh Astronite musíme ve stejnojmenné hře odrazit vetřelčí invazi z naší domovské planety. V obřím herním světě projdeme spoustu regionů, porazíme mnoho příšer a bossů a snad i najdeme skryté upgrady, které nám v naší misi pomohou.
Koho ještě nepřesvědčil jedinečný vzhled a povedený hudební doprovod, ten může vyzkoušet free to play prolog hry na Steamu, ve kterém si můžete vyzkoušet oldschoolový feeling hry a porazit prvního bosse hry.
Astronite vyšel 30. listopadu na všechny platformy.
Dopřejte si poválečný chill s červenou pandou v Aka
Válečník Aka se rozhodne strávit svůj důchod na ostrově, kde čas plyne trochu pomaleji. Obří kapybary oddechují na pláži, makakové lenoší v horkých pramenech a místní vesničané potřebují trochu pomoci s líným, obyčejným životem. Na hráčích je, jak s tím vším volným časem naloží.
Jako druhé life sim RPG v prosincovém výběru Aka něco vypovídá o eskapismu, který hodně lidí v dnešní době potřebuje. A při pohledu z okna na šedou oblohu a číslo na teploměru to docela chápu.
Na ostrově se nachází čtyři regiony inspirované jižní Francií, zasněženou kanadskou přírodou, plážemi a horami východní Asie a džunglemi Jižní Ameriky. Tam všude budeme farmařit, vyrábět si svůj přístřešek a nástroje, péci chleba, prozkoumávat příodu, odpočívat na sluníčku, pomáhat obyvatelům, hrát s nimi mini hry a hledat vnitřní klid, který Aka (a my společně s ním) potřebuje jako sůl.
Aka vychází 15. prosince na Steamu a Switchi.
Tohle je sice konec prosincové Indie Kočky, ale není to poslední Kočka, kterou letos vydám. Napadlo mě ještě udělat jednu, ve které zmíním nejlepší letošní indie hry, který jsem nedal prostor. Berme to jako takový paralelní best of… Tak už za pár dnů zase čau a mňau! 🐈