Nevím, jestli vám září uteklo stejně rychle jako mně, ale všechny plány, jak strašně moc budu hrát desítky her, se mi nepodařilo naplnit. A teď už tu je další měsíc a další várka her, ze kterých bych si zahrál zhruba tak… úplně všechny! Jak nadchází hlavní vydávací sezóna, je strašně těžké si vybrat, čemu věnovat pozornost a co si odložit do mentálního šuplíčku s názvem “Až bude ve slevách”. Doufám ale, že si alespoň jednu hru z říjnové Indie Kočky pořídíte a pořádně užijete.
A samozřejmě připomínám čtenářům na Substacku, že vám Indie Kočka může chodit do schránky každý měsíc, což se rozhodně vyplatí. Tak klikněte na tlačítko níže! 😺
Zahoďte kytary, na scénu přichází trombón!
Trombone Champ je taková esence internetového shitpostu vydestilovaná do podoby hudební hry. Představte si trochu Guitar Hero a trochu Getting over it v jednom. 20 klasických a remixovaných skladeb, ovládání jen za pomoci myši v ruce (nebo custom trombónového ovladače) a spousta tajemství Trombiversa - to všechno čeká na odvážlivce, kteří odevzdají svůj život trombónu. Zatím pouze na Steamu, ale s rostoucí popularitou pochybuju, že se nedostane i na jiné platformy.
Super rychlá střílečka rovnou z pekla
Možná si pamatujete pár let starý twitch shooter Devil Daggers, který míchal prvky speedrunningu, roguelike a boomer shooterů. No, tak teď se objevil jeho nástupce, nebo spíše nepřímý následovník Hyper Demon.
Hráči opět budou mít možnost likvidovat zástupy low-poly pekelných zplozenců, teď však je to celé okořeněné špetkou psychedelického vzhledu. Čím víc mydlíte démony, tím se vám víc rozšiřuje zorné pole až do 180°. Výsledek… no, výsledek je na první pohled absolutně nečitelný, ale dá se na to zvyknout. Fakt.
Chce to rychlé reflexy a dobrou mušku, tedy něco, co sám úplně nemám, ale stejně jako před lety Devil Daggers mě to baví. I když dlouho nepřežiju. A prý to má i finálního bosse… Tak alespoň mám o co ještě usilovat.
Elektromyš? Elektromyš!
Jen pár týdnů po kočičím Stray přichází elektrifikovaná myš ve hře The Spirit and The Mouse a dokazuje, že platforming je lepší se zvířecím protagonistou. V téhle milé dobrodružné hře se v roli myši s elektrickými schopnosti snažíte vrátit světlo a radost do potemnělého francouzského městečka.
Je to přesně ten druh hry, který mám rád a který mi často chybí. Vypadá hezky, nabízí průzkum prostředí, sbírání věciček, řešení puzzlíků, několi miniher, hezký příběh a navíc má dedikovaný čudlík na myší pískání! The Spirit and The Mouse vyšel na PC a Switchi!
Zeldovka s lištičkou je konečně na Switchi!
Na Tunic na Switchi jsem se těšil od oznámení, které bylo ještě v nějaké dávné Indi(e)kaci. Sice se pak hra odebrala s časovou exkluzivitou na Xbox - nic proti tomu - ale vydání na Switchi bylo nevyhnutelné… Dřív nebo později se to tam prostě muselo ukázat. No a ten den byl 27. září, kdy Tunic vyšel nejen tam, ale i na PlayStationech.
V roli malé lišky prozkoumáváme ostrov, nicméně taktéž prozkoumáváme hru a její tajemství. Tunic je dobrodružné akční RPG, dokonce je docela těžké (což kontrastuje s tím, jak roztomile vypadá), ale spousta jeho obsahu a mechanismů je navržena tak, aby hráči museli hru sami objevovat.
Během hraní nacházíme stránky manuálu ke hře samotné, jen je napsaný v cizím jazyce. Jeho rozluštění nám odkrývá nejen, jak hru hrát, ale také třeba co kde v herním světě najít.
Údajně se Tunic na Switchi zakuckává při boss fightech, což je teda docela nepříjemné, ale snad se to brzo opraví patchem. Jinak ale je to pro mě jasná volba platformy.
Ovládejte zástupy nemrtvých v RPG The Unliving
Na konci října vstoupí do předběžného přístupu na Steamu nezávislá hra The Unliving, ve které jako necromancer nastolíme prohnilému světu živých nový, lepší řád. Akční roguelite RPG je trochu šmáhnuté RTS, neboť nejen, že budeme kosit nepřátelé po stovkách, ale z jejich mrtvol si postavíme novou, poslušnou, byť trochu prohnilou armádu.
V náhodně generovaných světech na nás čekají nepřátelé, poklady, pasti a tajemství k objevení. Každý run nás pak trochu posune blíž k odhalení naší minulosti a příběhu zdejšího světa.
Vývojáři chtějí hru dělat společně s komunitou, a tak první verze bude obsahovat jen dva biomy a bosse, ale údajně nechtějí být v early accessu déle než rok a veškerý další obsah vytvářet na základě feedbacku od hráčů. Jestli vás ale nekromantění láká, možná vás The Unliving potěší už brzy. Na Steamu je kdyžtak k dispozici demo, tak neváhejte a vyzkoušejte si ho.
Survival horror jako ze staré školy… nebo alespoň staré PSX
Milovníci herních hororů, zbystřete. Signalis je sci-fi survival horror, který nás zavede na palubu opuštěné vesmírné lodě… která ale není zase tak opuštěná, jak se na první pohled zdá. V kůži androidky Elster budeme zjištovat, co se s lodí stalo, proč jsme na nějaké mrazivé planetě a co že se to tam všude pohybuje ve stínech.
Vývojáři slibují sci-fi příběh o identitě, vzpomínkách a hrůzy z neznámého a nepoznatelného, což trochu připomíná skvělou hru Soma, ale je jasné, že Signalis bude o poznání akčnější. Jen se sami podívejte na trailer.
Samozřejmě se opět potvrzuje nástup imitace PSX/N64 grafiky a já z toho mám pořád radost. Vypadá to skvěle a na konec října se to taky hodí jako ulité!
Cozy simulátor do divoké doby
Obchodní simulátor Potionomics si bere leccos od převážně japonských life/business simů, které se soustředí na provozování malého obchůdku. V kůži čarodějnice Sylvie se budeme starat o obchod s lektvary, jejich přípravu, smlouvání se zákazníky a reinvestování výdělků do lepších surovin, lepších lektvarů i lepší provozovny.
Každá z činností je rozvedená do vlastní minihry, například právě smlouvání se zákazníky probíhá přes jakýsi karetní souboj, přičemž balíček karet si během hry vytváříme sami. Ingredience pak získáváme nepřímo od dobrodruhů, se kterými můžeme dle vzoru visual novel navazovat přátelství i vážnější vztahy.
Zkrátka to vypadá na nádherný cozy chill pro ty, co mají rádi jednodušší manažerské a obchodní simulace. Potionomics vychází na Steamu už 17. října.
Hornická simulace pro lidi s pevnými nervy
Dome Keeper je pak pravý opak cozy chillu. V této hře přistanete na cizí planetě a pustíte se do těžby nerostných surovin. Průzkum podzemí a hornické radosti ale netrvají věčně, neboť na povrchu se pohybují nevrlí mimozemšťané, kteří by s největší radostí vám vaši důlní operaci překazili.
Chvíli tedy dolujete, z natěžených zdrojů si vylepšujete vybavení své kupole a ve chvílích krize odrážíte útoky nemilosrdných příšer.
Návykové herní smyčce kombinující jakousi tower defense a podzemn kutání se rychle podvolíte. Co kdybyste ještě chvíli dolovali, stihnete se ještě vrátit do kupole a zabránit jejímu zničení? Risk je zisk, tedy až do chvíle, kdy vám kupole nad hlavou praskne...
Jestli se Dome Keeperu něco daří, pak je to takové to nebezpečné “A tak já si dám ještě jeden run,” kdy se ani nenadějete a je najednou po půlnoci. Hrajte tedy jen na vlastní nebezpečí.
A to je pro říjen všechno. Víc se toho do Indie Kočky tentokrát nevešlo! Já se jdu vrátit k elektromyši, ať ji dohraju než se vrhnu na Tunic a než tu zase za měsíc budeme mít novou várku her. Do té doby čau a mňau! 🐈