🐈 Indie Kočka v říjnu představí úchvatný stroj na strach, jednu nenažranou vačici a simulátor polní nemocnice
Hlavní herní sezóna je v plném proudu a každý týden vychází několik parádních indie her, na které nemám čas. Září a říjen jsou nacpané k prasknutí a už teď mě mrzí, že mi zase určitě uteklo tolik zajímavých titulů, které bych si rád zahrál. Hodně času jsem totiž věnoval zářijovému Sea of Stars, které předčilo moje očekávání. Možná kvůli tomu, že bylo vydané v rámci Game Passu a PS+, se mu nedostalo takové pozornosti (tj. recenzí a článků), kolik by si tohle retro JRPG zasloužilo. Přitom ho považuji za jednu z těch nejlepších her, které jsem si tento rok zahrál. Má srdíčko, má poutavý příběh, má parádní soubojový systém, má krásnou grafiku i soundtrack a návykovou minihru - prostě to, co má každé správné JRPG mít.
Takže můj plán je Sea of Stars v říjnu rychle doklepat a vrhnout se na jednu z následujících pecek, protože Cities: Skylines 2 už taky netrpělivě přešlapují za dveřmi a já bych si strašně rád alespoň jednu hru z říjnového výběru. Možná to budete mít taky tak - jak jsem psal, tento měsíc je fakt nacpaný k prasknutí.
Wandering Sword se nebojí vyzvat na souboj mistra JRPG žánru, Square Enix
V posledních letech jsme se dočkali několika nových retro JRPG v “HD-2D” stylu - jmenovitě Octopath Traveller nebo Triangle Strategy. Že tenhle styl nenáleží jen jednomu vydavateli, se snaží dokázat čínské RPG Wandering Sword, které vyšlo už 15. září a stihlo nasbírat na Steamu dost kladná hodnocení od hráčů z celého světa.
V roli mladého studenta bojových umění se zapleteme do politických a vojenských konfliktů staré Číny. Vývojáři se chvástají až 14 spolubojovníky, dynamickým bojovým systémem, spoustou sidequestů a různými konci. Upřímně, zní to fakt lákavě a těch 20 hodin bych si snad mohl někdy najít… Kéž by ale Wandering Sword vyšel i jinde než pouze na Steamu. Ale třeba vy na hraní na počítači najdete víc času!
Zákeřná vačice tvoří zmar a chaos v Pizza Possum
Kdo kdy zažil řádění jakékoliv chlupaté a hladové zvěře, dobře ví, že to není žádná legrace. Tedy alespoň pro nás. Pro chlupatou a hladovou zvěř to musí být pořádná adrenalinová zábava plná plížení, plánování a následných honiček. Tak to vypadá ve hře Pizza Possum, ve které se v kůži agenta chaosu pustíte do vyžrání jednoho klidného přímořského městečka.
Sami nebo v co-opu s lumpem mývalem se můžete pustit do zhruba dvouhodinové žranice, která cenovce kolem 6 eur docela sedí. Pizza Possum najdete na všech platformách.
V Railgrade budeme optimalizovat železniční síť
Možná jste taky byli poslední měsíce atakování internetovou reklamou s obrázky několikaúrovňové železniční sítě. Já jsem ji nedokázal uniknout, ale při bližším prozkoumání Railgrade jsem za to vlastně rád. Vypadá totiž fakt skvěle a to nejen po vizuální stránce.
Ve hře budeme stavět dopravní železniční síť na vzdálené planetě a přepravovat po ní vytěžené suroviny a výrobky mezi stanicemi. Design sítě je čistě na nás a postupem času budeme tvořit fungující propletence, které rychle a jistě dovezou vše tam, kde je to potřeba.
Railgrade vychází 13. října na Steamu z uzavřené bety a počítá se s dalšími obsahovými updaty včetně editoru map, který zajistí nekonečnou hratelnost.
V simulátoru War Hospital budete zachraňovat životy na bojišti
Trochu jiný pohled na první světovou válku nabídne strategie War Hospital, ve které povedeme vojenskou nemocnici poblíž přední linie v severní Francii. Stálý přísun nových pacientů, uvadající morálka a zhoršující se situace na linii trochu připomíná pochmurný Frostpunk a dost možná na nás budou čekat stejné těžké chvíle při rozhodování, jak s životy vojáků naložit.
Vývojáři z polského studia Brave Lamb ve své prvotině lákají na realistické zobrazení situace na bojišti, náročné volby a postupné odemykání nových technologií a postupů, které vyléčí či alespoň jen zmírní následky nejdrastičtějších zranění. Poláci zřejmě mají chuť tvořit depresivní hry.
Trailer nevypadá nijak zle, ale mám trochu obavy, jestli War Hospital nebude nakonec spíš takový polovičatý mišmaš. Gameplay trailer moc gameplay neukazuje a ani v jiných videích ke hře toho hraní také tolik vidět není. Navíc vydavatel Nacon byl schopný letos ven vypustit i tragického Gollum… Ale do vydání 26. října je pořád času dost a třeba se ještě pořádných záběrů ze hraní dočkáme. Já osobně dávám na Steamu follow a uvidím na konci měsíce.
Pandemic Train bude post-apo survival jízda po Polsku
Další polská hra, tentokrát na způsob This War of Mine, je Pandemic Train, ve které se vydáme s posádkou na cestu vlakem, abychom našli lék na vražedný virus. Ve vlaku budeme zkoumat virus a starat se o blahobyt našich svěřenců - obstarávat jídlo, čistit vodu, opravovat výstroj. Mimo vlak na nás čeká nebezpečí v podobě banditů, ale také potřebné suroviny k chodu našeho železničního vozidla.
Vypadá to na takový survival sim podle klasického mustru s real-timovými boji v lokalitách. Myslím si, že tenhle žánr měl vrchol před 7 lety v parádním The Flame in the Flood, ale budu rád, když mě Pandemic Train příjemně překvapí navzdory předsudku. Hra zatím nemá přesné datum vydání, ale počítá se s říjnem.
Postavte se bohu lakoty v metroidvanii Noreya: The Gold Project
Úspěšná kampaň na Kickstarteru vyústila v blížící se vydání pixelartové akční hry Noreya: The Gold Project, ve které utkáme s bohem lakoty a chamtivosti a jeho pohůnky, kteří si podmanili bájné zlaté město. Jako lovkyně Kali se do zlatého města vydáme boha najít a zničit, což přichází vhod bohyni světla. Kali tak bude mít možnost bohyni slíbit věrnost s dostat za odměnu nové schopnosti, nebo stejně jako jiní propadne lakotě a využije moc, kterou nabízí zlato. Obě cesty (či kombinace mezi nimi) Kali odmění mocnými dovednostmi a otevře nové cesty skrz nelineární svět hry.
Temné fantasy zasazení hře sluší a mám dojem, že by nám všem mohla pěkně zkrátit čekání na Silksong. Prozatím se vydání plánuje jen na Steamu, ale očekávám, že se Noreya: The Gold Project časem objeví i jinde. Hra vychází 23. října.
Jak zabráníme své ███ v Three Minutes to Eight?
Hlavní ████ cyberpunkové adventury Three Minutes to Eight má pěkně ██ den. V 19:57 ███ a nejde s tím nic udělat. Teda možná. Díky časové ████ můžeme poslední půlhodinu před ███ opakovat, udělat něco jiného, ██ ███ ████ a možná se tak nevyhnutelnému konci… █████.
Každý pokus navíc přináší něco nového do světa - jiné počasí, jiné █████, jiné lidi. Možná tak zjistíme, že věci nejsou takové, jaké se na první ████ zdají. Možná cesta ven vede přes ███ ██ █ ▓ ▒ ░ ¿⊕ξד¶¶¶ Error 0x80070570.
Podle vývojářů hra pracuje se ████ logikou, balancuje na hranici vědomí a ██████… Co to znamená si můžete vyvodit z hratelného dema na Steamu. Plná verze pak vychází 23. října, kdy snad konečně odhalíme, co se v Three Minutes to Eight děje a jestli za vším vlastně nestojí ████ myšlenkový ██████ █ ████ v ███, který neví, že je ██ ███ █ ███.
Domácí řád si nastolíme v Furnish Master
Osobně si myslím, že tenhle nový trend organizačních her musel vzniknout díky The Sims 4, které mají fantastický build mode. YouTube je plný tvůrců, kteří The Sims 4 vlastně ani nehrají, spíš jen v něm staví a zabydlují domečky. Furnish Master je přesně tohle zabydlování - vybavování místnůstek různým nábytkem, navrhováním barev, osvětlení, dekorací a bordýlku, který ukazuje, že v prostoru by skutečně mohl někdo bydlet.
Furnish Master také přijde s příběhovým režimem, ve kterém budeme zabydlovat celé město, vydělávat si peníze a pořizovat nové bytečky k zabydlení. Úrovně by měly fungovat jako hlavolamy, které vyřešíme jen svým citem pro design. Jestli vám to přijde lákavé, nemusíte čekat dlouho. Na Steamu Furnish Master vychází už 18. října a už teď nabízí hratelné demo k vyzkoušení.
The Fabulous Fear Machine nás nechá šířit hoaxy a strach k ovládnutí světa
Zajímavá strategie The Fabulous Fear Machine přistupuje k žánru RTS trochu jinak. Ovládnutí světa se tu neděje pomocí války a vojenské techniky, ale skrze šíření legend a falešných zpráv, strašení populace a její následné manipulování. Rozhodně doporučuju si zahrát demo na Steamu, protože tohle je rozhodně unikátní zpracování takové 4X strategie.
Pomocí agentů šíříme v regionech vybrané hoaxy, sbíráme suroviny a pomocí nich nejen udržujeme zápal titulní Fear Machine, ale můžeme hoaxy dále vyvíjet a zasáhnout větší procento populace. Vystrašení lidé pak snáze uvěří tomu, co jim skutečně chceme sdělit - třeba aby kupovali hlavně léky naší farmaceutické společnosti. Stačí je nejdřív strašit novým virem nebo rozsévat nedůvěru ve vládu.
Líbí se mi komiksová stylizace, která celé to manipulování vykresluje obrázky vyděšený lidí, monster, chemtrails a obřích virů poletujícími nad městem. Taky se mi líbí, že to není úplně jednoduché na hraní. Šířit dezinformace v The Fabulous Fear Machine je poněkud náročné a žádá si to pečlivé plánování, kterou legendu kam umístit a přiživovat. Samozřejmě dojde i na střet s protivníky, kteří chtějí protlačit svou agendu a diskreditování jejich pozice si žádá drahocenný čas i zdroje.
Celá hra vychází už 4. října a jsem docela zvědavý, jak se jí kvůli citlivému tématu povede.
Railgrade vypadá lákavě, nicméně vím jak pokaždé dopadla moje dopravní síť v Cities: Skylines nebo budování systémů podpory života v Oxygen Not Included - neslavně.