🐈 Červencová Indie Kočka a dozvuky ne-E3
Původně jsem chtěl první Indie Kočku věnovat pouze červnové ne-E3, na které se objevilo spoustu super vypadajících her. Jenom z prezentace Devolver Digital bych mohl vzít trojici Cult of the Lamb, Skate Story a The Plucky Squire, které mi už sedí ve wishlistu. Nicméně si říkám, že jste Devolvery taky viděli, stejně jako eventy Xboxu, Sony a Nintenda, a tak se chci raději podělit o trailery zajímavých her, které se objevily jinde, a mohly vám tak spíš uniknout.
Zároveň se minulý týden objevila zpráva, že jedno z mých oblíbených vývojářských studií naprosto a definitivně končí se hrami. Ačkoliv jejich hry nebyly vždy přímo pro mě, docela mě to zamrzelo. Mám mezi jejich tvorbou favority - kteří dle mě představují nejlepší a nejpřístupnější verze toho, čemu se ve svých hrách věnovali - a s ohledem na smutnou novinku jsem je do prvního vydání Indie Kočky prostě musel zařadit.
Nakonec ještě než pořádně zjistím, jak tyhle newslettery fungují, šoupnu sem subscribovací čudlík. Pořád je to pro mě všechno nové, pro vás možná taky a co kdybyste sem nějak zabloudili a nevěděli, jak Indie Kočku odebírat? Tak stačí kliknout na tlačítko níže 😸
Baldo dostal druhý život
Při prvním oznámení působil Baldo: The Guardian Owls jako kdyby se někdo z Level-5 (Ni No Kuni) pustil do tvorby indie hry. Styl fantasy anime osobně dost můžu, takže jsem plánoval stáhnout Balda na Switch a strávit s ním konec loňského léta.
Bohužel reakce na hru byly v době vydání dost špatné. Bugy, četné gamedesignové přešlapy, zbytečně těžké souboje - to všechno patřilo mezi nejčastější výtky. Vývojáři si ale vzali reakce k srdci a na hře dál pracovali. Nedávno, společně s bezplatným 10hodinovým příběhovým dodatkem, dostal Baldo velký update, který řeší většinu dosavadních problémů a byla by škoda, kdybyste Balda měli dál zařazeného mezi indie flopy.
Baldo: The Guardian Owls je akční RPG ve stylu The Legend of Zelda, ve kterém se touláte po krásném “ghibliovském” světě, řešíte puzzly, plníte questy, prozkoumáváte dungeony a bojujete s příšerami. Prostě klasika.
Asi nemá cenu vypisovat, co všechno se od vydání změnilo, nicméně po updatu už hraní nejenže není utrpení, ale Baldo je teď už naprosto v pohodě hra, která fanoušky Zelda-liků nezklame.
Zachtronics končí
Vývojářské studio Zachtronics po jedenácti letech končí. Bez velkého drama; Zachtronics se rozhodli skončit, protože zkrátka už chtějí. Je to škoda, protože jejich logické hry mi vždy přišly velmi speciální mezi puzzle hrami na trhu. A to i přesto, že vlastně většina šla úplně mimo mě.
Zachtronics se ve svých hrách vždy nějakým způsobem zaměřili na gamifikaci programování a automatizace procesů. Když tedy zmíním SpaceChem nebo Infinifactory - jejich asi nejproslulejší hry - možná si je vybavíte i vy.
Ve SpaceChem hráči vytváří chemické vzorce a molekuly, které později v továrnách přetváří ze surovin do cenných materiálů. V o něco přístupnějším Infinifactory zase staví výrobní linky, které musí zajistit správným natáčením, svářením a spojováním výrobu podivných produktů. Ve hrách TIS-100, Shenzen I/O a Exapunks pak hráči doslova programují a píšou kód.
Ze všech her studia je asi nejpřístupnější Opus Magnum, takový alchymistický simulátor, ve kterém navrhujete stroje měnící prvky na prvky vyšších řádů a spojujete je do různých… uh, molekul?
Nejlepší na hře je, že se můžete zaměřit na různé typy cílů. Třeba na to, aby váš stroj požadovaný molekulární vzoreček vytvořil co nejrychleji nebo navrhnout co nejmenší funkční stroj. Samozřejmě i zde se propisuje fascinace vývojářů programováním a je na vás, abyste každému hejblátku nastavili správnou frekvenci aktivace tak, aby stroj pracoval nejefektivněji.
Na rozloučenou Zachtronics vydají 5. července svůj poslední velký titul - kompilaci několika her nazvanou Last Call BBS. Z traileru níže je jasné, že to budou další programátorské hračky, ale zrovna cronenbergovský X’bpgh The Forbidden Path mě v těch pár vteřinách dost zaujal.
Do konce roku pak vyjde ještě jedna sbírka jejich solitairoidních miniher, ale tím to doopravdy skončí. Tak můžete aspoň mrknout na zlevněný balíček všech dosavadních her od Zachtronics na Steamu a třeba tam něco pořídit do sbírky.
Mě na tom nejvíc mrzí, že se nikdy nedočkám portu Opus Magnum na Switch nebo Android, na který jsem potají roky čekal.
Steve Jackson’s Sorcery! The Complete Collection
Na Switchi alespoň právě vychází kompletní kolekce digitálních gamebooků Steve Jackson’s Sorcery!
Určitě jste taky jako já v devadesátkách hráli dobrodružství Lone Wolfa (mimochodem i to bylo zdigitalizováno), které u nás paralelně vycházelo s gamebooky od Jacksona a Livingstona. Jejich Čaroděj z Ohňové hory je klasika (a taktéž hra na všech platformách) a i Sorcery! u nás vycházelo, byť pod názvem Magie.
Pokud se nechcete hnát do knihkupectví pro voňavé gamebooky, tak Sorcery! je skvělá náhrada. První díl rozpohybovaného choose-your-own-adventure RPG vyšel už před více než pěti lety, teď už jsou ale všechny 4 díly v jedné kolekci dostupné na PC, konzolích i mobilních zařízeních. Navíc hry má na svědomí studio Inkle, které možná znáte díky jejich příběhovým hrám 80 Days nebo Overboard!. Transformace gamebooku do počítačové hry tak byla rukou těch snad nejpovolanějších.
Karetní FPS speedrunovka Neon White
Já tyhle high concept hry prostě miluju. V Neon White se snažíte vyčistit levely od všech démonů, posbírat karty, co vám dávají další schopnosti a ještě dosáhnout kýženého cíle v co nejkratším čase.
Snoubení sakra cool stylu a hratelnosti postavené na perfektním zvládnutí pohybu a střelby, je podle všeho receptem na úspěch. Levely je možné proběhnout standardním způsobem, ale abyste dosáhli nejlepšího času, bude třeba najít skryté cestičky, které vám umožní dosáhnout cíle ještě o něco rychleji. Postupně začnete přemýšlet trochu jako speedrunneři, hledat způsoby, jak se dostat přes propasti a zdi efektivněji. Třeba i díky trochu jinému využití zbraní a dovedností, které vám karty dávají.
Neon White vyšlo na PC a Switchi.
Please Fix The Road je letní chill, co potřebujete
Zachtronics nejsou jediní, co procpali svůj puzzle do prvních letních týdnů. Please Fix The Road je smooth af puzzle o… opravě silnic. Tedy něčem, co je nám všem v létě dost známé.
Barevný oddechový puzzle ale nemůže být vzdálenější peklu na rozžhavené D1, zvlášť když je podpořený vyklidněným soundtrackem a plynulými animacemi, ze kterých se vám mozkové závity rozvrní blahem.
Vyrazte na dovolenou do Bear and Breakfast
Mám rád manažerské simulace a mám rad roztomilé hry, a proto to vypadá, že se mi bude líbit i hra Bear and Breakfast, ve které v roli medvěda budu stavět a spravovat penzion uprostřed lesů.
Oficiální informace říkají, že půjde spíš o odpočinkovou hru - což je škoda - ve které ovšem bude i příběhová linka ohledně tajemství hluboko v lese - což je super! Bude třeba ubytovávat návštěvníky, plnit questy lidí i dalších obyvatel lesa a zlepšovat své stavitelské a manažerské schopnosti, abychom ze svého penzionu udělali nejlepší místo v lese.
Popravdě, nedokážu si představit, že by se B&B hrál dobře jinde než na PC. Existuje ale několik tycoonů na Switchi, ve kterých mi myš nijak nechybí, a tak ještě zvážím na jakou platformu bych si medvědího hoteliéra pořídil. Hra vyjde na PC a Switchi.
Terra Nil je WHOLESOME!
Věděli jste, že na ne-E3 proběhla prezentace výhradně roztomilých a hezkých her? Wholesome Direct bylo místo pro všechny, na něž sedmdesátá variace na Dead Space letos prostě už nějak nefungovala a chtěli vidět něco jiného. Mezi všemi těmi hrami o pěstování kouzelných květin, randění s Godzillou a focení zvířecích kamarádů na tropickém ostrově jsem vybral ekotematickou stavitelskou hru o navracení života do zpustošené země.
Terra Nil už má pár měsíců venku demoverzi první úrovně, která ukazuje, že písečnou krajinu je třeba strategicky rozkopat, zavlažit, někde vysázet květiny pro včely, jinde nechat močály pro vodní zvířata, jinde lesy pro větší zvěř, a vybalancovat tak ekosystém do životaschopného ideálu. Nakonec všechny terraformující stavby sbalit, zrecyklovat, odletět a nechat za sebou co nejmenší stopu.
Nový trailer ukázal nová prostředí, která s sebou pravděpodobně přinesou i nové výzvy. Jestli si ale chcete základní mechanismy vyzkoušet už teď, tak na Steamu najdete demo.
Backpack Hero si můžete zahrát v prohlížeči
Co by bylo takové Diablo nebo takový Resident Evil bez správy inventáře? Přemisťování předmětů po kapsách je snad polovina zábavy! Co by ale byla správa inventáře bez známé značky?
Na to chce odpovědět Backpack Hero! V tomto právě vyvíjeném roguelitu prozkoumáváte dungeon a snažíte se vecpat do svého ruksaku všechen možný loot, na který přijdete. Loot se hodí do soubojů, proto ho chcete pobrat co nejvíc. Každý získaný level vám odemkne nová místečka v inventáři a vy tak můžete pobrat ještě víc zbraní, štítů, jídla a předmětů, které se vám budou hodit.
Demo hry si můžete zahrát v prohlížeči, hru pak lze zařadit do wishlistu na Steamu.
A nakonec, co vlastně hrajeme my?
Ještě než to pro tenhle měsíc zapíchneme, zajímalo by mě, co vlastně teď hrajete za hry vy. Komentáře tady na Substacku jsou otevřené, tak se podělte o svou současnou herní fascinaci.
Já jsem si napotřetí nainstaloval Planet Zoo a až tentokrát si to všechno nějak sedlo a začal jsem si hru užívat. Předtím jsem měl problémy s tím, jak velký mikromanagement hra po mě vyžadovala. Chtěl jsem si prostě postavit výběh a koukat na zvířátka v něm.
Teď už jsem ale nějak věděl, že musím dávat pozor, aby mi šelmy nevyšplhaly po drátěné zdi a jak se vlastně staví vlastní budky na jídlo a pití a oblasti pro zaměstnance. Při hraní s designováním zoo nejdu do takových detailů, jako někteří šílenci na Steam Workshopu, ale postupně se snažím vytvářet vlastní konstrukce a obaly zaměstnaneckých budek. Je toho ale strašně moc a mě asi víc zkrátka baví správa než hračičkování s jednotlivými budovami a přístřešky. Koukám proto po nějakých indie alternativách a zatím mám ve wishlistu jen Parkasaurus a Let’s build a Zoo. Možná teď ve slevách je čas to vyzkoušet…
Taky jste museli hru rozehrát poněkolikáté, abyste si ji začali užívat?