🐈 Simulační Srpen se špetkou stealthu a smilstva
Když ti život dává letní okurky, udělej okurkový salát
Nemá smysl chodit okolo horké kaše - v červenci vyšla indie hra s kočkou a já jsem si ji samozřejmě zahrál. Indie Kočka: The Game, alias Stray, je přesně ta hra, kterou jsem od prvního oznámení v roce 2015 čekal.
3D platforming a spousta mňoukání bylo nakonec okořeněné lehkými hlavolamy a trochou hororu a výsledek jsem si moc užil. Při hraní jsem vzpomínal, jak podobně to mixoval Prince of Persia: Sands of Time a jak moc mě tam také bavilo hledat cesty v komplexních místnostech od podlahy až k oknu nahoře.
Stray má takové “parkourové” hřiště jen v podobě slumů na začátku hry a je trochu škoda, že zbytek hry je o poznání lineárnější a akčnější. Na druhou stranu to umožnilo hru prošpikovat několika parádními set piecy, které průzkum nahrazují adrenalinem.
Bude zajímavé, jestli se tvůrci ze studia BlueTwelve ke hře vrátí pokračováním nebo DLC, ale pokud ne, tak bychom měli, co se týče kočičích her, zase na nějakou dobu půst. Na obzoru je ještě Little Kitty Big City, ale tam podle teaseru cítím trochu vibes zlotřilé husy…
Velké 3D plošinovky mi vlastně hrozně chybí a myslím, že je super, že na ně (kromě Nintenda jednou za uherský rok) nezapomínají alespoň indie vývojáři.
Proto v téhle Indie Kočce začneme rovnou jednou takovou 3D plošinovkou začneme a myslím, že se vám bude líbit i zbytek letního okurkového výběru. Je v něm pár parádních her, co si můžete zahrát už teď, a taky pár mých nejočekávanějších srpnových titulů. Doufám, že vás také jako mě nahypujou na druhou polovinu léta 😻
A pokud Indie Kočku ještě neodebíráte a chtěli byste, tak stačí tady níže kliknout na tlačítko a další díl vám už přistane do e-mailové schárnky.
Pekelně dobrý dort
Přiznám se, že jsem o vývoji Hell Pie neměl nejmenší tušení. Proto mě neskutečně příjemně překvapilo vydaní hry, která navazuje na zlatou éru 3D skákaček jako byli Raymani, Spyro nebo nejlepší Mariové. V roli démona Natea máme za úkol sehnat ingredience pro narozeninový dort samotného Satana. S obtloustlým andělíčkem na řetězu se tak vydáváme do 4 obřích pekelných úrovní plných platformingu, collectiblů, puzzlů, nepřátel a oplzlého humoru.
Na Hell Pie je super, že zatímco 3D plošinovky jsou typicky kid-friendly jako A Hat in Time, případně na dospělý humor jen pomrkávají jako Yooka-Laylee, Hell Pie se toho nebojí a jede na roztomile krvavé a nechutné vlně. Například upgrady schopností dostáváte trháním růžků z maličkých zvířátek. Nebo se snažíte pro Satanův dort najít lahodný pokakaný tampón.
Přikládám níže SFW trailer, ze kterého určitě dostanete dostatečný obraz o tónu Hell Pie. Hra vyšla na PC, Xbox a PlayStation.
Metal Gear Solid… ale lepší?
Covert Critter je výsledek 12denní práce dvou vývojářů během letního game jamu na téma stealth a jestli vzpomínáte na Metal Gear Solid z dob PS1, okamžitě Covert Critter zdarma stahujte z itch.io. Místo Solid Snakea se zhostíte chameleona Kosse a musíte proniknout do zamrzlé základny zlotřilých Red Hawků.
Na rozdíl od Snakea ovšem nemůžete své nepřátelé vraždit, zato ale umíte na chvíli splynout se stěnou a uniknout tak prozrazení. V této zhruba hodinové hříčce se budete plížit 8 levely, klást pasti v podobě banánových šlupek a hlasitých magneťáků a vyhýbat se strážím a kamerám. To všechno s tím parádním PS1 jankem skákajících textur a povědomým UI.
A kdo ví, třeba je Covert Critter společně s Bloodborne demakem předzvěst velkého nástupu PS1 estetiky do indie scény.
Obří update pro obří roboty
Parádní Into The Breach dostalo obří update, který do 4 roky staré hry přidává spoustu nového obsahu a říká si tak o návrat do pilotní kabiny mecha robotů.
Tahle strategická roguelike puzzle hra po hráčích chce ochránit lidská města před útoky kaiju příšer. Hráči vždy dopředu vědí, jaké útoky nepřátele příští tah provedou a musí jim zabránit zničením či odstrkováním příšer na malých mapách. Postupně se odemykají nový roboti s novými dovednostmi a zbraněmi.
Nový update do hry přidává 4 nové piloty, 5 nových setů robotů, 10 nových příšer a spoustu nových misí a zbraní. Letmým odhadem to vystačí tak na dalších plus mínus 50 milionů hodin… Into The Breach je totiž neskutečně návykový a měli byste se do něj pouštět jen na vlastní nebezpečí!
Navíc pokud si platíte Netflix, můžete si Into the Breach zahrát i na vašem mobilu v rámci Netflix her!!!
Stavění města zase trochu jinak
Urbek City Builder vypadá díky své grafice jako jednoduchý city builder, ale ve skutečnosti pod kostičkovým kabátkem skrývá téměř puzzle postavený na správě zdrojů.
Ve hře neexistují peníze, zato tu najdeme přes 30 různých zdrojů, které budovy produkují, uskladňují a spotřebovávají. Například obytné chýše produkují práci a konzumují jídlo, pole zase naopak. Pro postavení vesnického obydlí je třeba mít elektřinu, ale tu produkuje jen budova, která se zpřístupní po postavení tří farem. Ty potřebují být u polí, ale zase daleko jedna od druhé. Město se tak postupně rozvíjí, jak roste potřeba budov na postup na vyšší úroveň a vy se snažíte o nastolení rovnováhy mezi produkcí a spotřebou neustále rostoucího počtu zdrojů.
Pro představu, trochu to balancování všeho připomíná Anno, kdyby šlo jen o čisté stavení města. Netvrdím, že je Urbek nějak super originální, ale třeba vám jako mně hru prodá tohle gameplay video od mého oblíbeného Youtubera CityPlannerPlays.
Žabí chill je to pravé na letní dovolenou
Wholesome kategorii tentokrát zastupuje půvabný Time on Frog Island. Ve hře se stáváme trosečníkem na ostrově obydleného obřími přátelskými žábami a abychom z něj mohli zase odplout, musíme svoji loď opravit. To ale není tak snadné a budeme k tomu potřebovat žabí pomoc. Jenže žabáci sami mají svých starostí plno a pomůžou ledaže my nejprve pomůžeme jim…
Žáby komunikují pouze pomocí jednoduchých piktogramů, takže je na nás úkol nejdřív rozluštit a pak přijít na to, jak jej splnit. Bez nápověd, ale taky bez časového limitu nebo možnosti něco pokazit se z hraní stává pohodový průzkum ostrova, řešení skutečně nekomplexních puzzlů a hledání a donášení předmětů, které žáby potřebují.
Time on Frog Island vyšel na všechny platformy a jestli vás odrazuje 20eurová cenovka, tak si ho alespoň uložte do wishlistů pro nadcházející slevové akce.
Tinykin bude indie Pikmin
Upřímně nevím, co jiného napsat. Mrkněte na trailer, jsou to prostě Pikmini jak vyšití!
Uspějou další mašinky v silné konkurenci?
Sweet Transit vypadá, že zajímavým způsobem nakombinuje city-buildování s klasickou návykovou hratelností Transport Tycoona. V hlavní roli samozřejmě bude stavení železnice a přeprava surovin a zboží sem a tam, ale možnost stavět i vlastní města na zelené louce včetně parků i továren zní docela lákavě.
Líbí se mi grafika někde mezi realismem a hračkovými proporcemi a i přestože Transport Tycoon klonů je mezi indie hrami dost (a OpenTTD pořád sebevědomě žije díky zapálené komunitě), Sweet Transit by mohl dobře podrbat to speciální místečko všech tycoonofilů. Uvidíme brzo, hra vychází 28. července.
Moje nejočekávanější hra tohoto roku
Je jen málo her, ke kterým se opakovaně vrací a nikdy mě nepřestanou bavit. Proto se těším na Two Point Campus, které volně naváže na mé milované, několik let staré Two Point Hospital, jen nemocniční prostředí nahrazuje univerzitou.
Tedy nejde o jedinou změnu. Hra vypadá podobně, ale hraje se dost odlišně. Kromě správy titulární instituce tentokrát jde hlouběji… nebo snad blíže. Místo náhodných pacientů budeme trávit semestry s menším počtem studentů a zajišťovat jim co nejlepší podmínky pro co nejlepší akademický úspěch. Vypíšeme obory, zajistíme učitele, postavíme auly, učebny, knihovny, koleje i místa pro studentské akce. Naši svěřenci budou studovat, navazovat vztahy, účastnit se krajských soutěží, působit ve studentských spolcích a užívat si studentského života.
Různé gameplay záběry, které se na YouTube vyskytují díky pár týdnů starému buildu pro novináře, ukazují hratelnost někde mezi klasickou “oddálenou” manažerskou simulací a “osobnější” ve stylu The Sims. Hra pokračuje v roztomilém humoru nemocničního předchůdce a také v rozvíjení univerza Two Point County, kde se obě hry odehrávají. Znamená to návrat známých brandů, postav i hlasů v místním rozhlase.
Nechci tady z toho dělat nějaké hands-off preview, ale od oznámení opatrně hltám každou novinku ohledně TPC, abych věděl, co očekávat, ale zároveň si nevyspoiloval nové legrační studijní předměty a měl co ve hře ještě objevovat. Nejtěžší na tom všem je pro mě ale rozhodnutí jestli si 9. srpna hru zahraju na Switchi kdekoliv a kdykoliv jen v horší grafice, nebo si užiju full experience na počítači a třeba i tabletu přes streamování. Achich!
Jak přežít letní tábor?
Uvědomuju si, že tohle vydání je plné manažerských a stavitelských simulací a slibuju, že další Indie Kočky budou žánrově rozmanitější, ale prostě se nějak mezi těmi okurkami rodí dost tycoonů. Ale aspoň si je můžeme všechny pořídit, ať máme na podzim v sezóně pořád hrát a nemusíme neutrácet.
Camp Canyonwood nám uloží roli správce letního tábora a podle všeho budeme nejen opečovávat stany a chajdičky, ale také každosezónní návštěvníky a starat se, aby měli zábavný a naučný pobyt. A aby taky přežili nástrahy blízkého lesa.
Nevím, jak moc se mi líbí tenhle 2D/3D styl… Už v Don´t Starve jsem nebyl nijak okouzlen a zdejší ptačí postavy jsou spíš groteskní než roztomilé, ale téma hry se mi docela zamlouvá a twist s nebezpečím v lese mě láká. Navíc je docela legrační, jak podobné je to celé hře Bear and Breakfast, která vychází jen o pár dnů dřív.
Camp Canyonwood opouští Steam Early Access 4. srpna.
Konečně mimo PC!
Inscryption je další z takových her, které si hrozně moc chci zahrát, ale ne na PC. Od loňska čekám na vydání na Switchi a pořad ne a ne. Možná tedy neodolám a vezmu to na PlayStation?
V podstatě o hře nic nevím, kromě toho, že je karetní, hororová a je v ní nějaký spooky twist.
To ostatně ukazuje i tenhle trailer a skvělé recenze potvrzují, že Inscryption bude asi jako fakt docela dobré. Takže 30. srpna asi jdu do toho.
Doporučki nakonec - digitální deskovky
Poslední rok jsem se s pomocí několika kamarádů a hlavně kamarádky @zuzington vrátil ke hraní deskovek a díky její obří kolekci (obsahující hlavně eurovky) si zahrál spoustu nových titulů. Podpořil jsem si to stáhnutím aplikace Board Game Stats, se kterou si každou hru trackuju, z čehož pak vyplívají hezké statistiky. A nějak jsem taky na sobě vypozoroval, že rostoucí číslíčka a grafíky mě motivují k dalšímu hraní.
Zjistil jsem ale, že docela dost deskovek má i digitální verze a některé z nich nejsou vůbec špatné! Pár jsem si jich koupil na tablet a hraju je, když si je chci zahrát rychle třeba ve dvou nebo proti AI. V porovnání se stolními verzemi tyhle hry trvají třeba i o polovinu průměrné doby méně, a dají se hrát třeba v tramvaji, autobuse nebo pohodlně v posteli.
Root
Root je momentálně moje number 1 hra, jak ve stolní, tak digitální variantě. V této hře spolu různé zvířecí frakce bojují o nadvládu nad lesem. Hlavní tahák ale je v tom, že každá frakce se hraje úplně jinak. Markýza z Kocourkova (!!!<3) staví industriální velmoc, dostává body za stavění budov a předmětů, vůdci Rodů Orlího hnízda zase plánují své akce na mnoho tahů dopředu a kdo plán nedodrží, bude sesazen. Partyzánská Lesní aliance šíří mezi lesním obyvatelstvem sympatii ke svému odboji a způsobuje ničivé vzpoury a Tulák plní questy, tu pomáhá, tu škodí a snaží se vyhrát všemi možnými způsoby.
Tvůrcům z Dire Wolf Games se v digitální verzi povedlo do třetího rozměru převést krásné ilustrace deskového Rootu a digiRoot nabízí i pár DLC - rozšíření podle stolní verze - která přidávají nové frakce, druhy tuláků, mechanické nepřátele a nový balíček karet. Desková verze má rozšíření víc, do češtiny je přeložené ještě jedno (přidává frakce krtků a krkavců a další herní mapy) a další by měly vyjít příští rok.
Za sebe můžu doporučit obě verze, přičemž ta digitální je možná ještě o něco lepší pro úplné nováčky, protože hlídá dodržování všech pravidel, nabízí jak hraní online tak lokální pass and play a stojí skutečně pár šupů. Navíc vyšla na všechny možné platformy.
Navíc ještě tento rok by Direwolfové měli vydat digi verzi Everdellu / Divukraje, který jsem ještě nehrál, ale dost mě zajímá. Po zkušenostech s tabletovou verzí Rootu ale vím, že si ho pořídím, jakmile to bude možné.
Wingspan
Wingspan, česky Na Křídlech, je jedna z těch her, která prolomila nerdskou bariéru a dostala se i na pulty knihkupectví a obchodů s dárky. Je to dáno především tématem - ve Wingspanu sbíráte různé ptactvo, kladete na ně barevná vajíčka a a krmíte je žížalkami, bobulkami a zrníčky.
Zní to možná příliš roztomile, jenže po mechanické stránce je Wingspan slušně komplexní engine builder - každý pták má nějakou vlastnost, která boostuje jednu ze tří základních akcí a správným nakombením ptáků v hnízdech pak získáváte větší výnosy při tvorbě zdrojů potřebných pro zisk dalších ptáků a ve výsledku i vítězných bodů.
Digitální verze opět hlídá dodržování pravidel, opět nabízí hraní online, lokální střídačku i hru proti AI a opět usnadňuje hraní vypočítáváním zisku vítězných bodů za úkoly. Její hlavní přednost ale vidím v nádherných, jemně rozanimovaných ilustracích opeřenců, kteří ještě po tapnutí zazpívají a zapískají. DigiWingspan je krásný kombinatorský chill s opravdu hezkou grafikou a soundtrackem. Vymýšlení optimálního tahu mezi všemi možnostmi je téměř jako puzzle a malovaní ptáčci švitořící na pozadí v doprovodu klidné hudby vytvářejí ideální atmosféru na vypočítávání vítězných bodů.
Kromě toho je mezi DLC rozšíření s evropskými ptáky (s novými herními mechanismy) a ještě set několika různých pozadí, na kterých potom hrajete. Hru taky najdete snad na všem, na čem se hraje.
Spirit Island
Spirit Island, česky Ostrov duchů, je kooperativní hra pro 4 hráče, kteří se stávají nadpřirozenými strážci ostrova, na němž si své nové kolonie staví objevitelé z Evropy. Hráči musejí kolonizátory, za které hraje hra sama podle předem daných pravidel, z ostrova vyhnat. K tomu využijí všechny své unikátní schopností dřív, než bude ostrov zastaven osadami a městy a zničen znečištěním, které cizáci šíří.
Podobně jako v Rootu se každý duch hraje docela jinak - někdo je pomalý a obranný, jiný může rychle útočit na osamělé průzkumníky a ničit vesnice, další zas může spláchnout všechno živé, ale pouze v přímořských oblastech a jen jednou za čas. Ve hře postupně šíříte po ostrově svůj vliv, ničíte rozlézající se padouchy a nabíráte na síle, což vám umožní používat stále mocnější schopnosti. Spoustu času ale strávíte tím, že vymýšlíte jak nejlépe zabránit ničení ostrova všemi dostupnými prostředky, protože dlouho mají dobyvatelé Nového světa navrch.
V deskové verzi můžou hráči svoje akce plánovat současně, neboť mají před sebou destičky s vypsanými schopnostmi a karty s kouzly, takže všechno dobře vidí. V tabletové verzi to dopadá tak, že někdo všechno zadumaně plánuje, překlikává mezi obrazovkami a vrací své akce zpět, když zjistí, že mu nevyjdou zdroje, zatímco ostatní čekají, až budou moci naplánovat své akce. Proto bych tabletovou verzi doporučoval tak dvěma lidem maximálně.
Zároveň tabletová verze nevypadá nejlépe, ale je alespoň věrná předloze, která taky za zpracování žádné ceny asi nezíská. Alespoň však opět hlídá dodržování pravidel (tady je to velmi důležité, protože pravidla jsou u některých schopností poměrně komplexní) a je zkrátka přenositelnější než desková verze. A taky obsahuje už pár rozšíření s novými duchy a mechanismy, které boj o ostrov ještě víc oživují.
To je pro tentokrát vše. Dejte mi vědět, jestli jsem opomenul nějaký zásadní titul, případně co vás z výčtu zaujalo nejvíce. Já se zase těším na příští měsíc a další indie pecky, co vyjdou. Čau a mňau 🐈
Sweet Transit okamzite kupuju <3