Zdravím všechny oběti propršeného léta. Snad se vám daří kombinovat venkovní aktivity za sucha a dohánění herních restů, když zrovna prší. Kdybyste náhodou neměli do čeho se v srpnu zanořit, tak kromě mamutího Baldur’s Gate 3, které vychází za pár dní, si můžete v aktuální Indie Kočce vybrat z pestré nabídky her různých žánrů.
Ze všech titulů se asi nejvíc těším na GORD, který mě láká svým temným stylem i kombinací stavitelské strategie a survivalu. Takových her není málo, ale kabátek temného fantasy mě vždycky naláká víc než třeba takové zombie post-apo, takže se vydání GORDU nemůžu dočkat.
Ale než se k němu dostaneme, tak je třeba odbavit pár červencových restů, včetně jednoho potápěčského hitu... Ale nejdřív zpátky do školy! 🐱❤️
Let’s School je školský tycoon po japonsku
Před několika dny vyšla na Steamu japonská odpověď na Two Point Campus, ve které se staráme o chod a rozvoj takové normální střední školy a internátu kdesi v Japonsku. Let’s School má punc japonské podivnosti - nesmyslným jménem počínaje - a myslím, že by se mohl líbit všem, co vzali hry od Kairosoftu na milost.
Navzdory vcelku ošklivé stylizaci má Let’s School poměrně dobré ohlasy, které zmiňují hezké bobtnání obsahu během Early Accessu založené na hráčském feedbacku a z toho plynoucí rozmanitost aktivit a situací, které se ve hře nachází. Za necelých 20 éček na Steamu je to údajně dobrá nabídka a pokud vám tycoonování chybí, tak Let’s School by vás mělo nasytit.
Potápěč Dave je indie miláček tohoto léta
Jestli jste náhodou posledních pár týdnu strávili pod kamenem nebo jinde mimo dosah signálu, možná vám uniklo, jak se všichni zbláznili do hry Dave the Diver. Ono to má důvod - Dave the Diver je fakt super hra, plná vzrušujících momentů, hravých mechanismů a vtipných nápadů, že by si ji mohl neoblíbit jen totální kakabus.
V roli potápěče Davea se ve dne noříme do hlubin moře, chytáme ryby a v noci je servírujeme hostům naší restaurace. Tahle jednoduchá smyčka (podobná třeba Moonlighterovi) je ale každou chvílí o něco opepřena - tu o vtipnou příběhovou animaci, tu minihru, tu nový quest, boss fight nebo novou oblast a s ní spojené aktivity.
Už z traileru vidíte, jak krásně Dave the Diver vypadá a kolik srdíčka se korejským tvůrcům podařilo do hry skrz pixel art dostat. Prezentaci má hra zvládnutou na jedničku a společně s chillovou hratelností to z ní dělá ideální letní hru a dost možná kandidáta i na indie drahokam tohoto roku.
Rozuzlete tajemství ve hře Frank and Drake
Na konci července vyšla velmi zajímavě vypadající tajuplná adventura Frank and Drake. V ní na střídačku ovládáme dva spolubydlící, kteří musí vyřešit nadpřirozenou záhadu, která je oba ohrožuje na životě. Franka ovládáme přes den, Drakea v noci, přesto ale budeme muset najít způsob, jak navzájem spolupracovat. Spolu se oba protagonisti totiž nesetkávají a komunikují pouze přes lepíky rozvěšené po bytě. Zajímavě zní i to, že rozvětvený příběh a možnosti volby nás při hraní mohou zavést k různým rozuzlením a odhalením. Bude tedy možné si hru zahrát několikrát a poskládat si tak kompletní obraz o tom, co se v ní vlastně děje.
Frank and Drake na první pohled zaujmou rotoskopickou animací, která spočívá v překreslování jednotlivých okének natočeného videa, čímž se dosáhne živé animace. Nepamatuju si, že bych něco takového viděl u indie titulu a hře to rozhodně sluší. I reakce hráčů jsou veskrze pozitivní, takže pokud máte tajuplné adventury rádi, tohle by mohlo být něco pro vás.
Frank and Drake vyšlo na Steamu, na Switchi a hra se chystá i na další konzole.
V GORDu se míchá survival a stavění osady v temném slovanském světě
Na GORD se těším už několik let od oznámení chystané temné strategie vycházející ze slovanské mytologie. Stačilo pár obrázků černočerného světa a malé osady osvětlené slabými ohníčky, abych věděl, že tohle mě bude zajímat. A 17. srpna konečně GORD vyjde a díky tomu, že pár influencerů už má hru k dispozici, máme už lepší představu, jak se vlastně tenhle osadový survival hraje.
Příběh hry nás provází po divoké krajině obývané barbary a monstry. Krajině, kterou máme na příkaz krále zajistit do doby, než přijde jeho vojsko. Krajině, která si úplně nepřeje, abychom se po ní rozlézali. Každou misi stavíme novou osadu zvanou gord, která představuje naše momentální útočiště. Lidi v ní musí mít co jíst a z čeho stavět, takže nejprve se staráme o zajištění jídla a surovin, ale brzy postavíme válečné chýše a z svěřence v ní ozbrojíme, protože cíl mise se často nachází hluboko v temných lesích okolo. Cizinci, příšery a bohové - to všechno na nás tam někde číhá a chce nám to osadu rozbít a její obyvatele sežrat.
Nelze nevidět jistou inspiraci ve stylu Zaklínače 3, od hudby přes monster design, ale mně to pořád přijde hezky neokoukané a jsem rád, že GORD není další vikinská hra. Líbí se mi příslib unikátních vloh našich lidiček i systém jejich tělesného a duševního zdraví, neboť šílenství je ve hrách super, jak už dokázal Darkest Dungeon. Líbí se mi toho vlastně mnohem víc a fakt se na toho 17. srpna těším.
Šermířské souboje nikdy nevypadaly tak dobře jako v En garde!
En garde! je nenápadně vypadající hra, o které se nikde moc nemluví a myslím, že to je škoda. Její soubojový systém má grády a měl by potěšit (a pobavit) ty nejnáročnější šermíře. V bitkách využijeme rychlé výpady, parírování, útočení na slabiny a i všechno možné harampádí, co se nachází po arénách. Kyblík hozený na hlavu nepřítele na chvílí zmate, přes stůl lze rychle přeskočit a nepřátele odkopnout, a když si najdete chvilku a zvládnete nabít kanón dělovou koulí a ještě mu zapálit odpalovák, máte o vyčištění arény postaráno.
Líbí se mi ty detaily, kterým se věnovala pozornost, jako zpomalení času na chvilku při nějaké efektní akci. Nebo krásný vizuální styl, který mi připomíná animované filmy o dobrodruzích a pirátech. En garde! prostě má všechny předpoklady na to být feel-good swashbuckling hrou, která hráče nechá se vyblbnout ve vzrušujících bitkách. Na Steamu vychází 16. srpna.
Postavte abecedu z jediného I ve hře Word Factori
Pokud si chrochňáte ve stavění efektivních výrobních linek, mrkněte na hratelné demo Word Factori nebo si od 3. srpna rovnou pořiďte její plnou verzi. Ve hře máte jednoduchý úkol poskládat z písmen slova, nicméně k dispozici máte pouze písmeno I. Pomocí různých továren ale můžete písmeno otáčet, ohýbat a pak spojovat s dalšími tvary, abyste tak vytvořili další písmena.
Z ohnutého I se stane C, ze dvou otočených C a jednoho I pak B, a tak dále. Je to jednoduchý koncept, ale vymýšlení nových tvarů a písmenek vám za chvíli dá docela zabrat. A co teprve pak postavit celý výrobní řetězec co nejefektivněji, aby byl nejrychlejší nebo nejúspornější... To už je hra pro optimalizátory.
A ještě jedna věc mi je na Word Factori sympatická. Žádná jiná hra ze srpnového výběru se neodváží vyjít ve stejný den jako Baldur’s Gate 3. Tak aspoň nebudete mít tak snadné se 3. srpna rozhodnout, po čem na Steamu sáhnout.
Verses of Enchantment přenáší boje mezi řádky veršů
Karetní souboje nemusí být vždycky jen o vykládání příšer a kouzel. Verses of Enchantment do card battleru přináší sofistikovanost klasické malby a generované poezie… a podle hratelného dema na Steamu jí to celkem prochází.
Ve hře se stáváme kouzelníkem a cestujeme po zemi, setkáváme se s dalšími kouzelníky a s nimi se utkáváme básnířských soubojích. Ty jsou představené karetní hrou, kdy vykládáme různé karty z našeho balíčku a snažíme se snížit protivníkovo zdraví na nulu. Karty mají svůj název, nějaký efekt a také patří do jedné z několika skupin - řeka a bouře patří do skupiny příroda, slzy a útěcha do vášně, atd. Trojice zahraných karet nejprve využije své efekty a pak je z nich složena krátká báseň. V ní jsou použity názvy karet a jejich motivy, které vytváří klíčová slova, co mohou spustit nebo jinak ovlivnit efekty karet v příštím kole.
Tato smyčka, kdy si chceme připravit silné kolo zahráním určitých karet, ale také zahrát optimální kombinaci v tomto kole, je docela zábavná. A to samé platí o generované poezii, která bez hlubší analýzy alespoň vypadá jako “klasická anglická poezie”, kterou luští nebozí studenti anglistiky.
Verses of Enchantment využívá pro svůj art style staré malby a smyčcový soundtrack, které jim dávají punc pseudo-klasicismu, což celému konceptu veršovaných bitev strašně moc sedí. Představa rozevlátých postav, které se navzájem ubíjejí motivy v básních mě baví a karetnímu systému na základě dema nelze (zatím) také nic vytknout. Jak to bude fungovat dlouhodobě v plné verzi zjistíme velmi brzy. Hra vychází během dneška - tedy 1. srpna.
Pataponi se snaží o návrat na Kickstarteru, přivítejte Ratatany!
Na PSP jsem hrál spoustu her, ale série Patapon patřila mezi moje nejoblíbenější. Rytmická válečná strategie, ve které vybubnováním různých melodií dáváme příkazy malé armádě pataponů a dovádíme je do bitevního šílenství, se dočkala 3 dílů a dokonce remasteru na PS4. Patapon Remastered a především Patapon 2 Remastered měly být jasné hity, ale nějak mě to na velké obrazovce nechytlo.
Tvůrci ale na mé preference nehledí a zkouší štěstí na Kickstarteru se svou, nyní už úspěšnou kampaní na novou hru Ratatan, která vypadá přesně jako Patapon. Jakože jasně, je to trochu hezčí, ale tvůrci nijak nezastírají, že to je prostě Patapon bez licence.
Místo bubínků pata, pon, chaka a don, tam vidím rata, tan, taka a zun, jinak je tam zase dosažitelný fever, je tam stejný hudební styl, stejné hlasy, je tam i přeskinovaná Dodonga plivající oheň…
Nějaké novinky ve hře ale budou. Především ji vývojáři popisují jako roguelike, což je docela změna od původní mission-based struktury. Taky si v ukázce Ratatani dokázali postavit vlastní věžičku, což Pataponi nikdy neuměli. Určitě to nezůstane jen této dvojice změn, ale pořád bych nečekal žádné větší zásahy do fungující a (především) milované struktury kultovní série.
Ratatan by měl vyjít až v roce 2025. To je spousta času na to, aby se hra vyvinula a rozkvetla do košatější podoby a stala se víc než jen čtvrtým Pataponem. Taky je to dost času na to, aby si vývojáři našli vydavatelského partnera, což by mohlo alespoň trochu zaručit, že z toho nebude propadák jako Mighty No. 9.
Srpnový indie výběr je u konce. Následující měsíce zase budou o něco víc vzrušující - vstupujeme do každoroční hlavní sezóny a můžete se spolehnout, že ty nejzajímavější tituly nás ještě čekají. Tak se nechte překvapit, co přinese září! Do té doby, čau a mňau 😺
Davea pořizuju a na GORD se těším, díky za tipy!:))
No tak Let's School rovnou posílám ženě, jak je někde japonský slice of life a kočičky, tak to je její :D
Každopádně GORD vypadá opravdu dobře, moc díky za tip, vůbec jsem o tom doteď neslyšel.